Czym jest ortokorekcja?

ortokorekcja czy okularyKrótkowzroczność jest niezwykle pospolitym zaburzeniem funkcjonowania ludzkiego narządu wzroku. Zazwyczaj związana jest z nienaturalnym wydłużeniem gałki ocznej bądź uwypukleniem rogówki. Tego typu dysfunkcja powoduje, że krótkowidz bardzo dobrze postrzega przedmioty znajdujące się blisko, natomiast z tymi oddalonymi ma niemały problem. Oczywiście należy zdać sobie sprawę z tego, że przedstawiona wada wzroku może się pogłębić. W jaki sposób? Między innymi poprzez ciągłe wpatrywanie się w ekran monitora lub telewizora bądź poprzez długie czytanie książek. Wszystko to sprawia, że należy ją bezwzględnie leczyć. W tym miejscu dla wielu z nas pojawia się jednak nie lada problem. Sporo osób nie wyobraża sobie ciągłego noszenia okularów bądź nie chcą poddawać się zabiegom chirurgicznym, toteż wolą na pewien czas zapomnieć o chorobie, nie lecząc jej w ogóle.

Zaawansowane metody nieoperacyjne

Interesującym rozwiązaniem tego problemu jest ortokorekcja. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod korygowania problemów krótkowzroczności, w ramach której nie stosuje się żadnych technik chirurgicznych. Jej działanie opiera się bowiem na działaniu twardych soczewek ortokeratologicznych, które są gazoprzepuszczalne, a także zmieniają krzywiznę rogówki w taki sposób, aby nabrała ona prawidłowego kształtu. Dzięki temu krótkowidz odzyskuje zdolność prawidłowego postrzegania.

Zalety i wady soczewek ortokeratologicznych

Wspomniane soczewki używane są podczas snu, dlatego nie musimy martwić się tym, że zgubimy je podczas wykonywania codziennych obowiązków. Zaawansowane działanie soczewek ortokeratologicznych sprawia, że wada korygowana jest podczas snu, dzięki czemu w dzień możemy widzieć normalnie.

Oczywiście niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie soczewek do rodzaju wady. Jeżeli jednak zostanie to przeprowadzone w sposób prawidłowy, nie musimy martwić się żadnymi ewentualnymi powikłaniami. Ortokorekcja kierowana jest do krótkowidzów, których wada nie jest większa niż -5 dioptrii. Specjalne soczewki stosować mogą również dzieci (powyżej 10. roku życia) – w ich przypadku odnotowuje się niekiedy całkowite zahamowanie rozwoju krótkowzroczności, dzięki czemu wkroczą one w dorosłe życie z prawidłowo funkcjonującym narządem wzroku.

Więcej o ortokorekcji i soczewkach ortokeratologicznych w artykule Ortokorekcja – co to takiego? na blogu Zdrowymokiem.pl

This article has 1 Comment

  1. Prosta czynnosc, jaka jest zalozenie soczewek przed polozeniem sie do snu, zapewnia korekcje wady wzroku na 16 – 40 godzin, w zaleznosci  od tego jak duza jest wada wzroku oraz jak dlugo sa one stosowane. W ciagu pierwszych dni korekcja utrzymuje sie przez kilkanascie godzin, a po kilku miesiacach nawet do 40 godzin, co pozwala zakladac soczewki co druga noc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.