Jakie soczewki dla początkującego użytkownika?

dobór soczewekOsoby z wadą wzroku muszą ją korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Najczęściej wybór pada na okulary, ale coraz więcej dotychczasowych ich użytkowników decyduje się na soczewki kontaktowe. Dlaczego? Do najczęstszych przyczyn należą względy estetyczne i wygoda, szczególnie w aktywnym stylu życia.

Obecnie każda wada wzroku może być korygowana za pomocą soczewek. Dotyczy to także takich schorzeń jak zez i daltonizm. Do podstawowych typów soczewek w ofercie producentów należą:

soczewki sferyczne – do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności, przykład Acuvue 1-Day TruEye
soczewki toryczne – dla astygmatyków, przykład Acuvue Oasys for Astigmatism (patrz https://www.szkla.com/191_acuvue-oasys-for-astigmatism.html)
soczewki progresywne – do czytania i patrzenia na dalsze odległości, dla osób po 45 roku życia, przykład Air Optix Aqua Multifocal.

W zależności od długości używania rozróżniamy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne (coraz rzadziej używane) i roczne.

Soczewki dla początkujących

Osoby rozpoczynające przygodę z soczewkami mają wiele obaw. Obawiają się, ze nie będą umiały założyć soczewki, że oko będzie bolało, że można się uczulić i mają wiele innych wątpliwości. Wszystkie te obawy są na wyrost, pod warunkiem, że soczewki dobierze lekarz okulista. Musi je dobrać nie tylko pod kątem wady wzroku, ale także kształtu rogówki oraz łzawości. Dobrze dobrane soczewki nie będą powodować żadnych dolegliwości.

Osoby rozpoczynające noszenie soczewek powinny zaczynać od soczewek jednodniowych. To pozwoli się im łatwiej przyzwyczaić i opanować sztukę zakładania. Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów i zwilżania oka. Rano soczewkę zakładamy, a wieczorem ją wyrzucamy. Takiej soczewki nie wolno używać po raz kolejny.

Obecnie większość soczewek wykonana jest z miękkich tworzyw, które nie powodują podrażnienia oczu. Zapewniają mu właściwy dopływ tlenu (białko nie zmienia koloru) oraz nie zatykają kanalików łzowych, dzięki temu oko ma zapewnioną odpowiednią wilgotność. Dodatkową zaletą soczewek jest możliwość wyboru koloru oczu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymenty ze swoim wyglądem.
Po okresie adaptacyjnym możemy spróbować używać soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Nosimy je wtedy zarówno w dzień, jak i w nocy, są jednak znacznie droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *