Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowychPrzy stosowaniu soczewek kontaktowych bardzo ważna jest ich właściwa pielęgnacja. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gromadzą się na nich osady lipidowo-białkowe, które mogą dać początek rozwojowi wszelkich infekcji. Dlatego pamiętaj o tym, aby regularnie je czyścić. A oto krótki poradnik, który ci w tym pomoże.

Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia soczewek sami musimy zadbać o odpowiedni poziom higieny. Przede wszystkim powinniśmy umyć ręce i je dokładnie wysuszyć. Następnie zajmujemy się pojemnikiem, dokładnie płucząc go płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek. Po jego przepłukaniu zabieramy się za zdejmowanie soczewek z oka.

Przy czyszczeniu soczewek zaczynamy od położenia ich na suchej, czystej dłoni. Później należy sięgnąć po płyn pielęgnacyjny i zaaplikować kilka jego kropli na daną soczewkę. Czyścimy je małym palcem drugiej ręki. Nie musi trwać to w nieskończoność. Wystarczy takie czyszczenie wykonać po dziesięć sekund na każdą stronę. Po tym kroku każdą z soczewek musimy dokładnie spłukać płynem. UWAGA! Czyszczenie soczewek jednodniowych nie jest wskazane. Te po jednokrotnym użyciu zdejmujemy i wyrzucamy do kosza. Czyści się tylko soczewki wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne).

Tyle o czyszczeniu. Pozostaje jeszcze kwestia przechowywania takich produktów. Pamiętajcie, że soczewki przechowywać musimy w płynie pielęgnacyjnym, a więc przede wszystkim należy nim napełnić pojemnik. Ważne jest także to, aby cała soczewka była w takim płynie zanurzona. Po wykonaniu tych kroków szczelnie zakręcamy pojemnik i podobnie postępujemy z drugą soczewką.

Wielu użytkowników soczewek dokładnie je czyści, ale jednocześnie zapomina o właściwej pielęgnacji pojemnika. Jest to niezwykle ważne dla zachowania prawidłowej higieny, aby pojemniczek na soczewki był tak samo czysty, jak i same soczewki. Jego czyszczenie rozpoczynamy po założeniu soczewek. Musimy wylać z niego pozostały płyn i przepłukać go ponownie. UWAGA! Nigdy nie używamy dwukrotnie tego samego płynu do soczewek. Nie zakręcaj jednak od razu pojemniczka, ale pozostaw go do wyschnięcia. W ten sposób trzeba postępować każdego ranka, kiedy tylko zakładamy soczewki.

This article has 1 Comment

  1. Jaki płyn polecacie tak do 50 zł za butelkę? Tylko może nie 500ml, bo szybko się zużywa, ale coś większego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *