Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowychPrzy stosowaniu soczewek kontaktowych bardzo ważna jest ich właściwa pielęgnacja. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gromadzą się na nich osady lipidowo-białkowe, które mogą dać początek rozwojowi wszelkich infekcji. Dlatego pamiętaj o tym, aby regularnie je czyścić. A oto krótki poradnik, który ci w tym pomoże.

Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia soczewek sami musimy zadbać o odpowiedni poziom higieny. Przede wszystkim powinniśmy umyć ręce i je dokładnie wysuszyć. Następnie zajmujemy się pojemnikiem, dokładnie płucząc go płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek. Po jego przepłukaniu zabieramy się za zdejmowanie soczewek z oka.

Przy czyszczeniu soczewek zaczynamy od położenia ich na suchej, czystej dłoni. Później należy sięgnąć po płyn pielęgnacyjny i zaaplikować kilka jego kropli na daną soczewkę. Czyścimy je małym palcem drugiej ręki. Nie musi trwać to w nieskończoność. Wystarczy takie czyszczenie wykonać po dziesięć sekund na każdą stronę. Po tym kroku każdą z soczewek musimy dokładnie spłukać płynem. UWAGA! Czyszczenie soczewek jednodniowych nie jest wskazane. Te po jednokrotnym użyciu zdejmujemy i wyrzucamy do kosza. Czyści się tylko soczewki wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne).

Tyle o czyszczeniu. Pozostaje jeszcze kwestia przechowywania takich produktów. Pamiętajcie, że soczewki przechowywać musimy w płynie pielęgnacyjnym, a więc przede wszystkim należy nim napełnić pojemnik. Ważne jest także to, aby cała soczewka była w takim płynie zanurzona. Po wykonaniu tych kroków szczelnie zakręcamy pojemnik i podobnie postępujemy z drugą soczewką.

Wielu użytkowników soczewek dokładnie je czyści, ale jednocześnie zapomina o właściwej pielęgnacji pojemnika. Jest to niezwykle ważne dla zachowania prawidłowej higieny, aby pojemniczek na soczewki był tak samo czysty, jak i same soczewki. Jego czyszczenie rozpoczynamy po założeniu soczewek. Musimy wylać z niego pozostały płyn i przepłukać go ponownie. UWAGA! Nigdy nie używamy dwukrotnie tego samego płynu do soczewek. Nie zakręcaj jednak od razu pojemniczka, ale pozostaw go do wyschnięcia. W ten sposób trzeba postępować każdego ranka, kiedy tylko zakładamy soczewki.

This article has 1 Comment

  1. Jaki płyn polecacie tak do 50 zł za butelkę? Tylko może nie 500ml, bo szybko się zużywa, ale coś większego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.