Przeznaczenie soczewek kontaktowych

Przeznaczenie soczewek kontaktowychSoczewki kontaktowe podlegają wielu podziałom. Jednym z najbardziej znanych jest ten, który dotyczy ich przeznaczenia. Przyjrzymy się w związku z tym podziałowi soczewek ze względu na ich zastosowanie.

Najbardziej liczną grupę soczewek stanowią oczywiście te, które są odpowiedzialne za korekcję wzroku. Jak nietrudno zgadnąć ich podstawowym zadaniem jest korekcja wad wzroku. Wyróżniamy zatem soczewki jednoogniskowe korygujące krótkowzroczność lub nadwzroczność, soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu i progresywne dla osób po 40. roku życia. Do grupy soczewek korekcyjnych zaliczamy także soczewki sztywne gazoprzepuszczalne i hybrydowe (miękko-twarde), które najczęściej stosuje się przy wysokim astygmatyzmie lub stożku rogówki.

Kolejną grupą są soczewki kolorowe. Średnio połowa użytkowników, która decyduje się na takie soczewki, nie ma wad wzroku, a wybiera je jedynie po to, aby podkreślić lub zmienić naturalny kolor oczu. Druga połowa to natomiast ci, którzy zmieniają kolor oczu, jednocześnie korygując swój wzrok. Nadzwyczajną formą soczewek tej grupy stanowią soczewki kosmetyczne, które służą do ukrycia wszelkich niedoskonałości jednego lub obu oczu. Doskonałym przykładem takiej niedoskonałości może być tutaj bielmo rogówki.

Do tej grupy soczewek kontaktowych zaliczamy także odmianę soczewek terapeutycznych. Są one stosowane u pacjentów, którzy mają różnego typu schorzenia, a ich głównym zadaniem jest uśmierzenie bólu, przyspieszenie procesu gojenia rogówki po urazie lub zabiegu chirurgicznym, czy też ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Widzimy zatem, że soczewki mają dziś bardzo szerokie zastosowanie i nie kojarzą się już tylko i wyłącznie z wadami wzroku. Mimo wszystko ich głównym zadaniem jest właśnie korekcja takich wad. Dzięki ich stosowaniu nasz wzrok powinien powrócić do takiego stanu, jaki był przed danym urazem. W żadnym wypadku noszenie soczewek nie powinno źle oddziaływać na nasze oczy.

This article has 2 Comments

  1. Kolorowe mogą także leczyć, a więc jeśli chcesz coś zmienić, jednocześnie masz popsuty wzrok, to te na pewno się nadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *