Soczewki kontaktowe dla chorych na cukrzycę?

Soczewki kontaktowe dla chorych na cukrzycę?Choroba, jaką jest cukrzyca, atakuje cały organizm i oczywiście nie oszczędza tutaj także narządów wzroku. To wszystko ma bardzo wielkie znaczenie, jeśli chodzi o noszenie soczewek kontaktowych. Według wielu ekspertów przy cukrzycy noszenie ich nie powinno mieć miejsca. Czy aby na pewno nie ma w tym elemencie ratunku dla chorych na tę chorobę?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że zaburzenia spowodowane cukrzycą pojawiają się w spojówkach, gruczołach łzowych i we wszystkich warstwach rogówki. Na powierzchni rogówki powstają ubytki, a uszkodzona blaszka graniczna przednia, na której leżą komórki, nie stanowi zabezpieczenia przed wniknięciem czynników infekcyjnych. Dodatkowo zaburzeniom ulegają zakończenia nerwowe w rogówce, co sprawia, że jeszcze bardziej jest ona narażona na wszelkie urazy. W efekcie dochodzi do tego, że ilość i jakość łez jest na niskim poziomie, co niekorzystnie wpływa na powierzchnię oka. Mimo wszystko nie jest to powód do tego, aby całkowicie z takich soczewek rezygnować. Możemy z nich korzystać, choć podkreślmy, że muszą to być takie szkła kontaktowe, które najlepiej przepuszczają tlen, tak by nie nasilić stresu metabolicznego. Dlatego też powinny to być soczewki silikono-hydrożelowe, choć ich dokładnego wyboru powinien dokonać lekarz okulista.

Dodatkowo przy cukrzycy pod uwagę powinniśmy brać tylko soczewki jednodniowe, które zakładane się rano, a wieczorem są wyrzucane. Wówczas możliwość przenoszenia infekcji jest ograniczone do minimum. Inna sprawa, że chory na cukrzycę powinien regularnie poddawać się badaniom wzroku. Przyjmuje się, że takie badanie powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.

Bardzo ciekawym produktem są soczewki, które reagują na spadek poziomu cukru we krwi. Wówczas zabawiają się one, alarmując o zbliżającym się momencie kryzysowym. Z pewnością dla chorych na cukrzycę takie soczewki będą swego rodzaju przełomem.

This article has 3 Comments

  1. Z całą pewnością można, ale trzeba uważać. Swoją drogą ten ostatni rodzaj jest bardzo ciekawy.

  2. Ktoś wie, ile kosztują te soczewki, które reagują na poziom cukru? Są już właściwe na rynku, czy to tylko jakieś prototypy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.