Typowe i nietypowe metody korekcji wzroku

okulary czy soczewki kontaktoweProblemy ze wzrokiem dotykają wielu z nas. Mogą być one związane między innymi z wadami genetycznymi, ale także naszym codziennym sposobem życia. Zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem czy korzystanie z komputera bez odpowiedniej osłony na monitor to tylko część przyczyn powstania lub pogłębienia się wady. Jeżeli więc badanie wzroku wykaże, iż nasza gałka oczna nie działa prawidłowo, niezbędne będzie rozpoczęcie kuracji, która potrwać może do końca życia. Związana jest ona oczywiście z konkretną odmianą wady. Cierpieć możemy bowiem na krótkowzroczność, dalekowzroczność bądź astygmatyzm.

Korekcja dalekowzroczności

W przypadku dwóch pierwszych dolegliwości istnieje możliwość całkowitego wyleczenia. Chcąc poradzić sobie z dalekowzrocznością, powinniśmy zastosować okulary bądź soczewki skupiające. Są to tak zwane „plusy”, gdy ich moc określa się za sprawą dioptrii, które przyjmują wartości dodatnie. W przypadku wady polegającej na tym, iż lepiej widzimy przedmioty znajdujące się bliżej, lekarz okulista zaleci nam stosowanie szkieł bądź soczewek rozpraszających, których siła przyjmuje wartości ujemne.

Metody korekcji wzroku

Należy pamiętać, iż okulary powinny być stosowane jedynie w przypadku mało zaawansowanej wady, a także wtedy, gdy różnica pomiędzy dysfunkcją obu oczu nie wynosi powyżej 2,5 dioptrii. W innym wypadku niezbędna będzie operacja. Dużo wygodniejsze są oczywiście różnego rodzaju soczewki kontaktowe. Ich podstawowym atutem jest przede wszystkim wygoda. Wystarczy bowiem, że założymy je rano, a nie musimy martwić się ich obecnością – nic nas nie uwiera, ani nie przeszkadza, gdy przyjmujemy postawę leżącą. Dostępne są w wygodnych pakietach, po kilka sztuk tak zwanych „jednorazówek” bądź umożliwiających dłuższe stosowanie. Szczególnie popularne są soczewki kolorowe, które poza tym, że korygują naszą wadę, zmieniają również kolor tęczówki, dzięki czemu możemy je dopasowywać w zależności od upodobań.

„Kontakty” dla wszystkich?

Tego typu metoda korekcji wzroku nie jest jednak dostępna dla wszystkim. Niezalecana jest przede wszystkim alergikom, a także tym, którzy cierpią na zespół suchego oka bądź takie choroby, jak chociażby cukrzyca. W takim wypadku bądź wtedy, gdy wada wzroku jest zbyt duża lub niemożliwa do wyleczenia (astygmatyzm) najlepszym rozwiązaniem będzie laserowa korekcja wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.